Obezite Tedavisinde Ameliyatsız Çözümler: Mide Balonu ve Mide Botoksu

Yaşadığımız çağın büyük sağlık sorunlarının başında gelen obezite, her geçen gün artıyor. Peki obezitede hangi tedaviler uygulanmakta? Ameliyatsız obezite tedavisi mümkün mü? Mide balonu nedir?  Ve mide botoksu nedir nasıl yapılır? Tüm bu soruların yanıtları Prof. Dr. Hasan Altun'dan geldi.
Obez
Obezite
Çağımız başlıca sorunlarından biri olan obezite, 7'den 70'e herkes için bir tehdit haline geldi. Uzmanlara göre obezite her geçen gün ciddi oranda artış göstermekte. Yapılan son araştırmalara göre en fazla obezite hastası ise Amerika Birleşik Devletleri'nde yaşamakta. Obezitenin pek çok sebebi olduğu bilinmekte. Hatta genetik nedenlerden bile kaynaklandığı ifade ediliyor. Peki obezitede hangi tedaviler uygulanmakta? En önemlisi de obezite tedavisinde ameliyatsız çözümler var mı? Prof. Dr. Hasan Altun, hastalığın tedavisinde hangi yöntemlerin uygulandığı konusunda önemli bilgiler paylaştı. Hastaların sıkça araştırdığı ve ameliyatsız obezite tedavisi olarak lanse edilen mide balonu ve mide botoksu tedavisi hakkında açıklama yapan Inter Bariatrics Klinik sahibi Profesör Altun, hastaları uyardı.

Ameliyatsız Obezite Tedavisi Mümkün Ama...


Ameliyatsız tedavinin mümkün olduğunu ifade eden Hasan Altun, obezite tedavisinde alternatif olan bu yöntemlerin başarısının çok düşük olduğunu ifade ediyor. Altun, ameliyatsız obezite hakkında şu bilgileri veriyor: "Obezite ile mücadele tıbbi desteklerin çözüm vermediği hastalar ve obezite ve metabolik cerrahi ameliyatlarından korkanlar için ameliyat ile tedavi sürecine geçilmeden önce obezitenin ameliyatsız tedavi yöntemleri ile tedavisini yapmak mümkündür. Bu yöntemlerin genel olarak ameliyat ile yapılan tedavi yöntemlerine göre başarı yüzdeleri daha düşük düzeylerde olsa da, ameliyatsız tedaviler de alternatif tedavi olma özelliğini koruyor."

Obezitede Mide Balonu Tedavisi

Mide botoksu
Obez
Hastaların çokça araştırdığı mide balonu tedavisi hakkında da konuşan Prof. Dr. Altun, şu bilgileri paylaştı: 
"Mide balonu sedasyon altında mideye endoskopi yardımıyla balon yerleştirilmesi işlemidir. İşlem sayesinde erken doyma hissi ve kilo verimi sağlanır.  6 aylık kalabilen ve 1 yıllık kalabilen mide balonu çeşitleri vardır. Uygun hasta seçildiğinde ve uygulamayı takip eden dönemde beslenme ve yaşam şekli desteği ile başarılı sonuçlar alınabilir. Ancak tüp mide ameliyatında fazla kiloların %70-80 inden kurtulma oranı mümkünken, mide balonunda bu oranın %15 i düzeyinde olduğu yapılan çalışmalarda gösterilmiştir. Tüp mide veya Mide bypass gibi ameliyat ile zayıflama yöntemlerine göre, başarı oranı oldukça düşüktür."

Peki Mide Botoksu Nasıl Yapılır?


Genelde bakım ve güzellik alanında duyduğumuz botoks, sağlık konusunda da karşımıza çıkabiliyor. Obezite tedavilerinden biri olan mide botoksu hakkında bilgi veren Altun, tedavinin nasıl yapıldığ8nı anlaıtı. Midenin iç yüzeyine endoskopik yöntemle sedasyon altında botulinum denen bir bakteri toksininin enjekte edilmesi ile kasılmayı sağlayan kasların geçici inaktivasyonu sağlanır. Kasılamayan midenin boşalması geciktirilerek hastanın daha geç acıkması ve dolayısıyla zayıflaması hedeflenir. Normal bir mide 2-4 saatte boşalırken botoks uygulamasında 7-8 saate hatta 10 saate varan mide boşalma süresi olur. Ancak mide botoksu sayesinde hastaların uzun vadede kilo verme oranlarının tüp mide gibi %70-80 oranında olmasıyla kıyaslandığında hayal kırıklığı düzeyinde kalmıştır. En son yapılan bilimsel çalışmalar göstermiştir ki verilen kilolar 3-5 kg gibi çok düşük rakamlarda kalmıştır. Bu yüzden tüp mide veya mide bypass gibi obezite cerrahi yöntemlerine iyi alternatif ne yazık ki olamamıştır.
Mide balonu ve mide botoks uygulamaları obezitenin ameliyatsız tedavi yöntemleriymiş gibi öne sürülse de maalesef obezite hastalığının etkin, sonuç odaklı alternatifleri değildir.Paylaş

WhatsApp Telegram

0 Yorum:

Yorum Gönder

Yorumunuz kısa bir süre sonra onaylanacaktır. Yapılan yorumun sorumluluğunu Webmgon kabul etmez.

0