Üniversite Tercihi Yapacaklar Bu İpuçlarına Dikkat! (YKS 2020)

Geçen hafta başlayan üniversite tercihleri devam ederken, uzmanlar ise öğrenci ve velileri uyarıyor. Peki üniversite tercihi yaparken nelere dikkat edilmeli? Eğitimci Koray Varol, YKS tercihi için önemli ipuçları paylaştı. İşte ayrıntılar... 
Yks tercih
Kimi öğrenciler okuyacağı bölümü önceden belirlerken kimileri ise YKS puanına göre tercih yapacak. Ancak YKS 2020 tercihi devam ederken adayların dikkatli olmalarında  fayda var. Uzmanlar üniversite tercihi yapacak öğrenci ve velilerini uyarıyor. Koray Varol Okulları kurucusu eğitimci Koray Varol, üniversite tercihi yaparken nelere dikkat edileceğini tek tek sıraladı. 

Kendinize soru sorun’

Adayların tercih yaparken bütün detayları düşünmesi gerektiğini belirten Koray Varol Okulları’nın Kurucusu Koray Varol “Amaç sadece üniversiteye girmek olmamalı. Seçtiğiniz mesleği hayatınız boyunca yapmaya, gideceğiniz şehirde 4-5 yıl yaşamaya hazır mısınız? Bölümü keyif alarak okuyacak mısınız? gibi soruları kendinize sormalısınız” dedi.

Çocuğunuzu zorlamayın’

Varol, ailelere ise çocuklarına tavsiye vermelerinin doğru olduğunu ancak bir zorlama yapmamaları uyarısında bulunarak “Aile olarak sizin göreviniz çocuğunuzu bilgilendirmek. Ancak bunu yaparken onu istemediği bir bölüme ya da üniversiteye zorlamayın. Bunu yaparsınız ileride sevmediği bir bölümden okurken, mesleği yaparken suçlayacağı kişi siz olursunuz” diye konuştu.

Detayları Dikkatle İnceleyin

Varol’un tercih yapacak adaylara tavsiyeleri ise şunlar:
• Üniversitenin akademik kadrosunu, yurtdışı anlaşmalarını, kampüsünü, teknik imkânlarını araştırın.
• 24 tercih hakkınızı iyi değerlendirin.
• İlk sıralara sıralamanızdan yüksek yerleri, ortaya sıralamanızın yettiği yerleri, en altlara sıralamanızın altında olan programları yazın.
• İstemediğiniz bir bölümü bile yazmayın. Çünkü kazandığınız bölüme kaydolmazsanız önümüzdeki yıl ortalama 15-30 puanınız düşer.
• Seçtiğiniz bölümlerin özel koşullarını mutlaka inceleyin. Özel koşulları bulunan programları kazansanız bile kayıt yaptıramazsınız ve bir yılınızı kaybedersiniz.
• Eğer vakıf üniversitelerini tercih edecekseniz ücretlerini iyi inceleyin.

Paylaş

WhatsApp Telegram

0 Yorum:

Yorum Gönder

Yorumunuz kısa bir süre sonra onaylanacaktır. Yapılan yorumun sorumluluğunu Webmgon kabul etmez.

0