Revizyon burun ameliyatı ne zaman yapılmalı? Dr. Seçkin Ulusoy'dan önemli uyarılar

Burunda estetik ya da fizyolojik açıdan istenilen sonucun alınmadığı hastalarda başvurulan revizyon burun ameliyatları için uzmanlar uyarıyor. Peki revizyon burun ameliyatları ne zaman yaptırılmalı?  Revizyon burun ameliyatları için doktor tercihinin önemi nedir? İşte Doç. Dr.  Seçkin Ulusoy'dan önemli tavsiyeler.
 burun ameliyatı
Burun

Son zamanlarda pek çok kişi "burun amelyatları"  yaptırıyor. Kimileri sağlık için burun ameliyatlarına  başvururken, kimi kişiler de "estetik burun ameliyatlarını tercih ediyor. Gelişen tıbbi imkanlarla  birlikte kolayca burun estetiği yapılmakta.   Ancak her burun estetik  ameliyatı başarılı olamayabiliyor.  Burada da revizyon burun ameliyatları devreye giriyor. Kulak Burun Boğaz Baş Boyun Cerrahisi Uzmanı Doç. Dr. Seçkin Ulusoy, bu ameliyatların kolay olmadığının altını  çizerek revizyon burun ameliyatı  yaptıracaklara önemli tavsiyelerde bulundu.

Öte yandan Ulusoy,  "revizyon burun ameliyatı  ne zaman yapılmalı?"  konusunda ve revizyon burun ameliyatında doktor seçimi hakkında da bilgiler paylaştı. 
Son yıllarda popüler olan burun estetik ameliyatlarıyla birlikte hastada ameliyatlardan  sonra  çeşitli sorunlar  ortaya çıkabiliyor. Bu nedenle rinoplasti sonrası en yaygın revizyon ameliyatları oluşan problemler için uygulanan bir  tedavi yöntemi. Peki revizyon burun ameliyatlarında nelere dikkat edilmeli? İşte Doç Dr. Seçkin Ulusoy'dan önemli uyarı ve öneriler. 

Revizyon burun ameliyatı  ne zaman yapılmalı?

Burun estetik
Burun estetiği 
Her burun estetiği operasyonuna göre ameliyat zamanının da değiştiğini ifade eden Doç. Dr. Seçkin Ulusoy,  hastaların ameliyat için aceleci davranmaması  gerektiğini vurgulayarak şunları söyledi: 
"Bir rinoplasti sonrasında burnun mimarisini tamamen değiştirecek bir ameliyat planlanmasına revizyon, bazende çok küçük bir takım basit müdaheleler yapılmasına ise rötuş demek daha doğru. Eğer hasta çok küçük bir estetik veya fonksiyonel bir sorunla başvurduysa bu kısa süren ve bazen lokal anestezi ile bile yapılan işlemler ile düzeltilebiliyor. Burada önemli bir diğer konu da revizyon ameliyatına bir önceki ameliyattan ne kadar süre sonar yapılacağına karar vermek oluyor. Bu tarih hastanın burun üstünü kaplayan derinin ve burnun kıkırdak ve kemik yapılarının iyileşme durumuna göre doktor tarafından verilmeli. Benim de hemfikir olduğum bu konudaki bu süre bir evvelki ameliyat sonrasındaki asgari 6 ay mümkünse 1 yıl sonrası önerilmeli . Eğer hasta daha evvel bir revizyon olduysa bu tarih en az 1 yıl olmalı."

Öte yandan revizyon burun ameliyatı için doktor tercihine dikkat çeken Ulusoy, hastalara  şu  önerilerde  bulundu:   
"Hekim hasta ilişkilerinin ve güvenin devam ettiği durumlarda revizyonu ilk ameliyat eden doktorun yapması daha doğru, ama hasta hekim iletişiminde ve güveninde sıkıntıların olduğu durumlarda ise bazen bir başka burun cerrahının devreye girmesi daha faydalı ve başarılı olabilir.  Bu noktada hastalara “eğer bu hekim hasta güveni zinciri bozulduysa revizyon için ilk ameliyatı yapan cerraha bu işlem için ısrarla baskı yapmamalarını” hem kendi sağlıkları hem de beşeri ve hukuki ilişkilerin sağlıklı devam etmesi açısından öneriyorum."

Paylaş

WhatsApp Telegram

1 Yorum:

  1. İnsanlara yol göstermeniz çok güzel teşekkürler hocam ����

    YanıtlaSil

Yorumunuz kısa bir süre sonra onaylanacaktır. Yapılan yorumun sorumluluğunu Webmgon kabul etmez.

0