Türkiye İçin Kadınlar Günü Ne İfade Ediyor? İşte Çarpıcı Araştırma!

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü'nün kutlandığı şu saatlerde, ilginç bir araştırmanın sonucu paylaşıldı. Poltio.com'un kadınlara yönelik olarak  üyelerine sorduğu sorulara çok çarpıcı yanıtlar verildi. Peki Türkiye halkları Kadınlar Günü ve Feminizim  hakkında ne düşünüyor?
Women's day
Kadınlar Günü
Yaklaşık bir hafta önce  başlayan Kadınlar Günü etkinlikleri bugün tüm dünyada ve ülkemizde yoğun bir şekilde kutlanıyor. Bu yıl ki 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü'nün ana teması genel itibariyle "kadına şiddet" ve "istismar"  olduğu gözleniyor. Öte yandan sokaklarda ve alanlardaki coşku sosyal medyada da aynı şekilde devam ediyor. 7'den 70'e birçok kişinin katıldığı Kadınlar Günü etkinlikleri devam ederken sosyal anket platformu Poltio.com, çarpıcı bir araştırmanın sonuçlarını yayınladı. 33 bin kişinin katıldığı anketlerden yola çıkılarak hazırlanan "Kadınlar Günü araştırması" kapsamında kullanıcılara çeşitli sorular yöneltildi. Ayrıca yayınlanan araştırma sonuçlarında katılımcılar çok ilginç yanıtlar verdi. İşte 8 Mart Dünya  Emekçi Kadınlar Günü kapsamında hazırlanan araştırmanın çarpıcı sonuçları...

Türkiye’de kadınlar mı daha mutludur, erkekler mi?


Feminizm hakkında ne düşünüyorsunuz?” sorusunu yanıtlayan 1.913 kişinin %45.6’sı feminizmin eşitliği esas aldığını belirtirken %54,4’ü “Kadıncılık anlamına gelen bir ideoloji kadın-erkek eşitliğini savunamaz. Yani kadın üstünlüğünü savunur,” dedi. “Sizce feminizm akımına ihtiyaç var mıdır?” sorusu sorulduğunda 841 kişinin %47.6’sı ‘Evet’ %52,4’ü ise ‘Hayır’ dedi. “Kadınlar günü size ne ifade ediyor?” sorusunu yanıtlayan 1.020 kişinin %43,3’ü “Kadın hakları”, %29,2’si “Sıradan bir gün”, %10,8’i “İşçi kadınlar” derken; %9,1’i “Çiçek”, %7,5’i ise “İndirim ve promosyonlar” cevabını verdi. Öte yandan anketlere katılanların pozitif ayrımcılık hakkındaki fikirleri de oldukça dikkat çekiyor.  “Tekrar dünyaya gelme şansınız olsa kadın mı olmak isterdiniz, erkek mi?” sorusuna cevap veren 7.800 kişinin %72,1’i erkek olmak istediğini belirtti, %27,9 ise ‘Kadın’ seçeneğini seçti. “Genelleme yapsak, Türkiye’de kadınlar mı daha mutludur, erkekler mi?” sorusunu yanıtlayan 7.700 kişinin %33,3’ü ‘Erkekler’, %20,5’i ‘Kadınlar’ dedi; yanıtlayanların %39,4’ü ‘İki taraf da mutlu değil’ dedi. 2.591 kişinin yanıtladığı “Sizce kadınlar için pozitif ayrımcılık yapılmalı mı?” sorusuna %56,5 oranda ‘Hayır’ cevabı, %43,5 oranında ‘Evet’ cevabı geldi.

Türkiye'nin en çok kullanıcıya sahip sosyal anket platformunun yaptığı 8 Mart Kadınlar Günü  araştırma sonucunda kadınların çalışma yaşamındaki durumu hakkında da verilen yanıtlar göze çarpıyor. Sonuçlara göre; iş yerinde kadınlara daha fazla hak verilmesi gerektiğini düşünüyoruz. 
“Bir erkek mutlaka eşinden fazla para kazanmalı mı?” sorusunu yanıtlayan 9.777 kişinin %62,6’sı ‘Evet’, %37,4’ü ‘Hayır’ dedi. “Çalıştığınız işyerinde kadınlar ile erkeklerin eşit muamele (cinsiyet eşitliği, eşit işe eşit ücret, terfi sistemi vs.) gördüğünü düşünüyor musunuz?” sorusunu yanıtlayan 850 kişinin %58,5’i “Evet, düşünüyorum”, %41,5’i ise “Hayır, düşünmüyorum” dedi. “İşyerinde kadınlara daha fazla hak verilmeli mi?” sorusuna cevap veren 689 kişinin ise %62,6’sı ‘Evet’, %37,4’ü ‘Hayır’ dedi.
Google+ WhatsApp

0 Yorum:

Yorum Gönder

Yorumunuz kısa bir süre sonra onaylanacaktır. Yapılan yorumun sorumluluğunu Webmgon kabul etmez.

0