Türk Filmleri Haftası bu kez Kırgızistan'da

Kırgızistan'ın başkenti Bişkek'te gerçekleşen Türk Filmleri Haftası, görkemli bir açılış töreniyle başladı.
Türk Filmleri Haftası
Kırgız sinemaseverlerin yoğun ilgi gösterdiği törene katılım üst düzeyde gerçekleşti. Törene Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanı Yalçın Topçu, Kırgızistan Kültür Bakanı Tügolbay   Kazakov, Kırgızistan ve Türkiye Büyükelçileri ile Sinema Telif Hakları Genel Müdürü Enver Aslan, Ordu Milletvekili Metin Gündoğduve ünlü Kırgız yazar Cengiz Aytmatov'un oğlu Askar Aytmatov ile kızı Şirin Aytmatov ve Star Tvde Yayınlana Beni Affet dizisinin Güzel oyuncusu Gaye Turgut ve Kanal d’de yayınlanan Poyraz Karayel dizisin başarılı oyuncus Ali İl gazeteci ve Basın danışmanı Suat Ünal da katıldı. Türk Filmleri Haftası'nın açılışı Bilal Babaoğlu'nun yönettiği "Aşık" filmi ile yapıldı. Hafta boyunca "Deliormanlı", "Mandıra Filozofu 2", "Selvi Boylum Al Yazmalım" ve "Unutursam Fısılda" filmleri Kırgız sanatseverler Türk Filmlerini izlediler. Etkinliğe pek çok isim katılım sağladı

Sanatçılarımız, yönetmenlerimiz, yazarlarımız birbiriyle tanışıp kaynaşmalı" diyen  Cumhurbaşkanı Başdanışmanı  Topçu, sinemanın milletlerin kendini dünyaya anlatmaları için önemli bir araç olduğunu dile getirerek, sanatçıları günümüzün kültür alperenleri olarak niteledi.

Sinemanın hem geçmişten bugüne hem de Türkiye-Kırgızistan arasında köprüler kurmaya vesile olacağını belirten Topçu, "Sanatın geçmişten bugüne uzanan köprü olma vazifesi vardır. Fiziki olarak ne kadar uzakta olunursa olunsun sanatın oluşturduğu anlamlı köprü uzakları buluşturur, hasret çekenleri kavuşturur" ifadelerini kullandı.

Kırgızistan Kültür Enformasyon ve Turizm Bakanı Tügolbay Kazakov da, Türk sinemasının ve dizilerinin dünya çapında elde ettiği başarılarla gururlandıklarını ifade etti. Aynı başarının iki ülke ortak yapımlarında da sağlanması gerektiğine işaret eden Kazakov, "Türk tarihinin ortak yönlerini anlatan eserler var. İki ülke sanatçıları bu eserleri sinemaya aktararak ortak bilinç oluşmasına katkı sağlayacaktır" dedi.
Kırgızistan 
Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın desteği, TİKA'nın katkısı ve Yerli Düşünce Derneği'nin organizasyonu ile daha önce Almatı, Bakü, Astana gibi Türk başkentlerinde ve Makedonya'da düzenlenen Türk Filmleri Haftası'nın koordinatörü Öner Kılıç, bu etkinliklerde sadece film izlenmediğini, sinema profesyonelleriyle bir araya gelerek ileride kurulacak olan Türk Dünyası Sinema Birliğinin kilometre taşlarının oluşturulduğunu söyledi.

Google+ WhatsApp

0 Yorum:

Yorum Gönder

Yorumunuz kısa bir süre sonra onaylanacaktır. Yapılan yorumun sorumluluğunu Webmgon kabul etmez.

0