Bakın Türkiye'de saç dökülme problemi en çok hangi bölgede yaşanıyor?

Çeşitli nedenlerle dökülen saçlar birçok kişinin kabusu olmuş durumda. Peki Türkiye'de en çok hangi bölgede saç dökülmesi görülüyor? İşte bölgelere göre saç dökülme oranları araştırmasının sonuçları.
Dogu karadeniz
Saç dökülmesi
Akadametre Araştırma şirketi tarafından Bioxcin markası için 12 ilde, 20-49 yaş arası kadın ve erkekle yapılan araştırma, “tüketim alışkanlıkları, saç bakımı ve bölgelere göre saç dökülmesi” konusunda ilginç sonuçlar ortaya çıkardı. Araştırmaya göre, Türkiye’de bölgesel olarak en çok Doğu Karadeniz, Batı Anadolu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde saç dökülmesi problemi yaşanıyor.

Türkiye’yi temsilen Adana, Ankara, Antalya, Bursa, Eskişehir, Gaziantep, İstanbul, İzmir, Kayseri, Malatya, Samsun ve Trabzon illerinde gerçekleştirilen araştırma, 20-49 yaş arası 1,270 kadın ve erkeğe, önceden hazırlanmış soru formu üzerinden yüz yüze görüşülerek gerçekleştirildi. Araştırmaya katılanların yüzde 32,2’si kadın, yüzde 67,8’i erkeklerden oluştu.

Doğu Karadeniz en çok saç dökülmesi yaşayan bölge


Saç dökülmesinin en çok yaşandığı bölgelerin ortaya konulduğu araştırmanın sonuçları oldukça şaşırtıcı. Araştırma sonuçlarına göre, Türkiye genelinde en fazla saç dökülme sisorunu yaşayan bölgelerin başında yüzde 32,9 oranı ile Doğu Karadeniz ilk sırada yer alıyor. Batı Anadolu bölgesi yüzde 29,3 ve Güney Doğu Anadolu bölgesi yüzde 29 oranıyla Türkiye’nin en fazla saç dökülme sorunu yaşayan ikinci ve üçüncü bölgesi oldu. Bu bölgeleri sırasıyla; yüzde 28,8 ile Orta Anadolu, yüzde 28,5 ile İstanbul, yüzde 23,2 ile Batı Karadeniz, yüzde 22,7 ile Ege bölgesi ve yüzde 22,1 oranıyla Akdeniz bölgesi izliyor. En az saç dökülmesi yaşanan iller ise yüzde 17,7 oranıyla Ortadoğu Anadolu ve yüzde  12,8 oranıyla Doğu Marmara bölgesi oldu. Erkeklerde saç dökülmesi problemi daha çok başın ön bölgesinde, kadınlarda ise daha çok başın üst orta bölgesinde yaşanıyor.

Saç dökülmesine karşı kadınların  daha erken önlem aldığı ortaya çıktı. Öte yandan saç dökülme problemi için en çok eczaneye başvuruluyor. Bunu ikinci sırada kuaför/berber ve doktorlar izliyor. Tedavi ya da tavsiye almak amacıyla başvuran kişilerin yaşı ise ortalama 30,5-32,5 arasında değişiklik gösteriyor. Araştırma sonuçlarına göre saç dökülmesi problemine karşı Bioxcin ilk hatırlanan ve güvenilir bulunan marka olarak göze çarpıyor.
Google+ WhatsApp

0 Yorum:

Yorum Gönder

Yorumunuz kısa bir süre sonra onaylanacaktır. Yapılan yorumun sorumluluğunu Webmgon kabul etmez.

0