Babalar Günü öncesi Türkiye'de en yaygın üç baba tipi belirlendi

Babalar Günü için Türkiye'de bir araştırma yapan  XSIGHTS, Türkiye'de en yaygın üç baba tipini ortaya koydu. Peki sizin babanız veya siz bir baba olarak hangi baba tipi içinde değerlendiriliyorsunuz. Yanıtı haberimizin devamında.
Father
Baba tipleri
18 Haziran'da kutlanan Babalar Günü öncesi Türkiye'de ilginç bir araştırma gerçekleştirildi. Araştırmayı yapan  XSIGHTS Araştırma ve Danışmanlık şirketi Türkiye'de üç baba tipinin öne çıktığını belirledi. Araştırma şirketinin hazırladığı araştırma sonucunda ortaya konulan üç babalık tipi önemli bir oranla göze çarpıyor.  Peki Türkiye'de en yaygın baba tipleri hangileri? İşte yanıtı. 

Türkiye'de yüksek şefkatli ve kontrolcü babalar daha çok!


Yapılan araştırma sonucuna göre, Türk babalarını en fazla tanımlayan üç tip öne çıkıyor. Bunlar, yüksek şefkatli ve kontrolcü, yüksek şefkatli ve destekçi,  yüksek destekçi ve kontrolcü baba tipleri.  Yüksek şefkatli ve kontrolcü baba tipi %35 oranıyla Türkiye'de en yaygın baba tipi. %34 oranıyla yüksek şefkatli ve destekçi babalar ikinci sırada geliyor. Yüksek destekçi ve kontrolcü baba tipinin genel içerisindeki oranı ise %31.
Baba tipleri 1
Öte yandan   Türkiye'de en yaygın olan baba tipleri  Tatlı Sert Baba,  Yumuşak Başlı Baba ve Mükemmeliyetçi Baba olarak ortaya konulduğu  araştırmada,  bu tiplerin özellikleri  ise şöyle açıklanıyor: Ülkemizde en yaygın olan Yüksek Kontrollü Babalar,  çocuğun hatalı davranışlarını cezalandırdıkları gibi doğru davranışlarını ödüllendiriyor. Bu tip babaların çocuklarına olan sevgisini de gerek davranışlarıyla gerekse sözleriyle göstermekten kaçınmadıkları gözlemleniyor.
Baba tipleri 2
Çocukları tarafından belki de en ideal baba tipi olarak karşılanabilecek Yumuşak Başlı Baba Tipi de ikinci sırada yer alıyor. Çok şefkatli ve çok destekçi babaların, çocukları hata yaptığında veya yanlış davrandıklarında kontrolcü babaların tersine ceza sistemi uygulamadıkları gibi, iyi davranış sergilediklerinde ödül sistemi de uygulamadıkları gözlemleniyor. Bu tip babalar çoğu zaman çocuğunun isteklerini kendi isteklerinin önüne koyuyor. Öte yandan, bazen çocuklarının sorumluluğunda olan görevleri kendileri üstleniyorlar.
Baba tipleri 3
Çocukları adına sıklıkla karar alan ve  çocuklarının  birçok görevini de kendileri üstlenen Mükemmeliyetçi Baba tipi ise şöyleözetleniyor: 
Çocuğunun herhangi bir yanlış yapmasını önlemek için bazen onun yapması gereken görevleri bile kendisi yerine getirebiliyor. Çocuk hata yaptığında veya yanlış davrandığında ise uyguladıkları bir ceza sistemi olduğu gözlemleniyor. Aynı şekilde doğru davranışları da ödüllendiriyorlar.
Google+ WhatsApp

0 Yorum:

Yorum Gönder

Yorumunuz kısa bir süre sonra onaylanacaktır. Yapılan yorumun sorumluluğunu Webmgon kabul etmez.

0