Birçok hastanın umudu dünyanın "ilk kafa nakli" operasyonu ne zaman yapılacak?

Tıp dünyasında  tartışmalara yol açan dünyanın ilk "kafa nakli"  operasyonu için tarih belli oldu. Ütopik olarak görülen ameliyat başarılı olursa pek çok kalıtsal hastalığın tedavisi mümkün olabilir. Bir Rus hastaya uygulanacak olan ameliyatın doktoru oldukca iddialı konuştu. Peki dünyanın  ilk kafa nakli ameliyatı nasıl ve nerede gerçekleşecek?
Beyin nakli
Kafa nakkli tarihi netleşti
Kalıtsal bir hastalık nedeniyle yürüyemeyen Valery Spiridonov adındaki bir Rus hastaya dünyada ilk kez  uygulanacak kafa nakli için tarih netleşti. Tıp dünyasında tepki çeken operasyonu İtalyan Cerrah Sergio Canavero gerçekleştirecek. Canavero'ya tepkiler her geçen gün  büyürken, Canavero da operasyonun %90 başarılı geçeceğini iddia ediyor. Frankestein operasyonu olarak nitelendirilen nakil için tarih olarak 2017 verildi. Öte yandan dünyanın ilk kafa nakli yapılacak olan Valery Spiridonov, operasyon için hazır olduğunu söyleyerek, kalıtsal  kas hastalığından kurtulup daha güzel bir yaşam için  bu ameliyatı kabul ettiğini dile getiriyor. Ancak Tıp dünyasının imkansız olarak gördüğü operasyonun büyük bir riski var. Eğer kafa nakli operasyonu başarılı geçmezse  Valery Spiridonov hayatını kaybedecektir.
Cumhuriyet Gazetesi'nin haberine göre dünyanın ilk kafa nakli ameliyatı Çin'de veya Amerika Birleşik Devletleri'nde yapılması planlanıyor. 100 kişinin katılacağı bu zorlu ve bir o kadarda riskli operasyon bir gün içinde tamamlanacak. Ameliyatı gerçekleştirecek İtalyan Cerrah Dr. Sergio Canavero, operasyonun başarılı geçeceğine inanıyor. Canavero'un yapacağı bu operasyon bilim dünyasını ikiye bölmüş durumda. Bir kısım bilim insanı "kafa nakli" operasyonunu mümkün  olamayacağını savunuyor. Hasta Spiridonov ise ölmeden önce daha sağlıklı bir yaşam hayaliyle ameliyata hazır.

Peki  ilk kafa nakli nasıl yapılacak?


2017'de yapılacak olan dünyanın ilk kafa nakli operasyonu hakkında bilgi veren Doktor Canavero, zorlu ameliyatın nasıl gerçekleştirileceği hakkında bilgiler verdi. İlk önce ölen birinin  kesilen kafasıyla birlikte  hastanın beyin  ve vücut hücreleri ölmemesi için hemen soğutulacak.  Daha sonra alıcı ve vericinin boyunlarından gerekli kısımlar kesilecek. Bu işlemden hemen sonra ölen kişiden alınan omurilik  hastanın vücuduna hassas bir şekilde yerleştirilecek.  Daha sonra polietilin glikol maddesi kullanılarak omuriliğin vücuda tam olarak oturması sağlanacak.  Ardından hastanın damar ve sinirleri bağlandıktan sonra , omuriliğin  tam yerleşebilmesi için Spiridonov yaklaşık 3-4 hafta komada   tutulacak.

Bu riskli operasyon için Spiridonov, "Kendi yaşam koşullarımı iyileştirmeyi ve kendi kendime yetebilmeyi istiyorum" diyor. Öte yandan  dünyanın ilk kafa nakli operasyonu Dr.
Canavero'un dediği gibi başarılı olursa pek çok kalıtsal kas hastalığı ve diğer omurilik hastalıkları tarihe karışabilir. Pek çok kişinin umudu olan  Spiridonov'un riskli kafa nakli operasyonu önümüzdeki yıl gerçekleşecek. Tıp dünyasını ikiye bölen "kafa nakli operasyonu"  tartışılmaya devam ederken, Dr. Canavero da çalışmalarına hız kesmeden devam ediyor.
Google+ WhatsApp

0 Yorum:

Yorum Gönder

Yorumunuz kısa bir süre sonra onaylanacaktır. Yapılan yorumun sorumluluğunu Webmgon kabul etmez.

0