Apple'ın WWDC 2016 Etkinliğine İOS 10 Damga vurdu

Apple'ın merakla beklenen WWDc 2016 konferansı biraz önce tamamlandı. Birçok yenilik ve uygulamanın tanıtıldığı konferansta özellikle sesli asistan Sirri'ye gelen yeni özellikler ve tüm Apple platformlarına taşınması dikkat çekti. 

Apple - WWDC16

Uzun süredir birçok Apple kullanıcısı ve geliştiricinin merakla beklediği Apple'ın WWDc 2016 lansmanı tamamlandı. Lansmanda yeni pek çok özellik tanıtıldı. Özellikle İOS 10'un ve Sirri'nin dikkat çektiği konferansta yeni uygulamalar da duyuruldu. Geliştiricilere yönelik olarak lanse edilen WWDc 2016 konferansında Apple'ın fotoğraf uygulaması da baştan sona yenilendi.
Öte yandan çocukların kod yazma bilgisini geliştirmeye yönelik yeni ve ücretsiz bir uygulama da yine lansmanda tanıtıldı.

İPHONE'LARIN KİLİT EKRANINA BİLDİRİM ÖZELLİĞİ GELİYOR


Android işletim sisteminde uzun süredir varolan kilit ekranındaki bildirim özelliği artık İOS 10 ile İphone kullanıcısına  sunulacak. Bu sayede kullanıcılar bildirimleri kilit ekranından kontrol edip istediği işlemi yapabilecek. Üstelik gelen bildirim basılı tutulduğunda hemen bildirimin geldiği uygulama açılabiliyor.
Örneğin: size gelen mesajın bildirimine basılı tuttuğunuzda anında mesaja yanıt verebiliyorsunuz. Bu özellik yakında İOS 10 alacak İphone modelleriyle geliyor.

SİRRİ ARTIK DAHA GÜÇLÜ


Apple'ın WWDc 2016 lansmanında en çok üzerinde durulan ve dikkat çeken bölüm: Sirri'nin sunumu oldu. Telefonl ve tabletlerde kullanıcıya sunulan Sirri, artık MacBook ve Apple TV platformlarında da kullanıcıya sunulacak. Öte yandan Sirri'nin içerisinde açılan küçük pencereler de yine dikkat çeken bir başka özellik oldu. Bu sayede artık Sirri'de YouTube'a gitmeden video izleyebilir veya Twitter uygulamasını açmadan Tweet yazdırıp Tweet'i attırabilmek mümkün oluyor. "Her gün Sirri'ye 12 milyar soru yöneltiliyor." diyen Apple yetkilileri, bu soruları arttırmayı hedeflediklerini ifade etti. Artık tüm Apple platformlarında yer alan Sirri eskisinden daha çok gelişmiş ve daha güçlü olarak geliyor.

APPLE BAZI UYGULAMALARI YENİLEDİ

İphone 7
İOS 10

Yeni bir uygulama duyuran Apple, bazı uygulamalarında da önemli değişiklikler yaptı. Değişen uygulamaların başında fotoğraf uygulaması geldi.  Uygulama, kişileri ve nesneleri tanıyarak katagorizasyon yapıyor. Böylece eski bir fotoğrafı bulmak daha da kolay hale geliyor. Uygulama Google Fotoğraflar'a benzerliğiyle dikkat çekiyor.  Haritalar uygulaması da yine pek çok yenilikle İOS 10 sürümünde gelecek. Haritalarda yapılan önemli yeniliklerin başında yakın mekanların artık kolayca göstermesi ve yakınlaştırma/uzaklaştırma özelliği geliyor. Yine Apple Music de yenilenen bir diğer uygulama. Öte yandan yeni tanıtılan Apple Home uygulaması da son derece dikkat çekiyor. Uygulama, akıllı evlerin kontrolünü yapmanızı sağlıyor. Yine Home uygulaması da Sirri'yle entegre olarak çalışıldığı ifade edildi. 
Sunumun sonlarında üzerinde durulan İMessage uygulaması da son derece geliştirilmış ve yeni efekt, emojilerle geliyor.


İOS 10 HAYAL KIRIKLIĞI YARATTI


Pek çok kişinin merakla beklediği WWDc 2016 de İOS'un 10 sürümü çoğu kişiyi hayal kırıklığına uğrattı. Sunum boyunca küçük uygulamalar ve Sirri üzerinde duran Apple, beklentileri karşılamadı. Tamamen yazılım üzerine gerçekleştirilen  WWDc 2016 lansmanında geliştiricilere Sirri entegrasyontnun öneminden söz edildi. Konferans sonrası pek çok kişi sosyal medyada WWDc 2016 lansmanını sıkıcı ve çok yetersiz olduğunu dile getirdi.

Apple'ın İki saate yakın süren WWDc 2016 konferansında İOS 10 dışında Mac OS, Tv OS, Watch OS ve akıllı evler üzerinde duruldu. Ancak en çok İOS 10 dikkatleri çekti. Öte taraftan çocuklara kod bilgisini öğretecek ücretsiz bir uygulama da yine sunumda duyurulan ürünler arasında yer aldı. Sunum sonrası pek çok kişinin sorduğu "İOS 10 ne zaman çıkacak?" sorusuna da net bir yanıt verilmiş değil. Ancak ekim ayında kullanıcıya sunulması bekleniyor. Yine büyük olasılıkla İOS 10'un İphone 7 ile de gelmesi düşün ülüyor. Ayrıca İOS 10   beta olarak geliştiricilere sunulmus durumda.

Google+ WhatsApp

0 Yorum:

Yorum Gönder

Yorumunuz kısa bir süre sonra onaylanacaktır. Yapılan yorumun sorumluluğunu Webmgon kabul etmez.

0