Ankara'da Yaşanan Patlama Ve Her Patlama Sonrası Biz...

Dün saat 18: 20 sularında Ankara'da meydana gelen patlamada 20'den fazla insan hayatını kaybederken, çok sayıda kişi de yaralandı. Yine yetkililer ölü sayısının artabileceğini belirtti.
Ankara
Saldırıyı kınıyoruz!
Bu cümleler size çok tanıdık geldi değil mi? Yine bu olayı sanki daha önce okumuş, izlemiş gibisiniz değil mi? Tüm bunlar "dejavu" sanki diye düşündüğünüz oluyor öyle değil mi? Bu ülkede yaşayanların %90'ı bu sorulara evet yanıtını veriyor. Elbette bu sorulara evet yanıtı kimseyi şaşırtmıyor. Çünkü o da klasik hale geldi.
Hatta öyle bir duruma geldik ki 5 km yanımızda yaşanan patlama, yaralama ve ölme bizleri şaşırtmıyor. Dün yaşanan Ankara'da ki patlama ile geçen ay İstanbul Sultanahmet'te yaşanan patlama arasında zaman geçmesine rağmen aynı eşitlikte umurumuzda oluyor! Dün yaşanan ile geçen ay yaşanan patlama arasında zaman farkı olsa da, dün Ankara'da yaşanan patlama sanki ay veya yıl geçmiş gibi algılanıyor. Aslında bakarsanız yapılacak pekte bir şey yok yani bizim suçumuz yok!
HER PATLAMA SONRASI SOSYAL MEDYA
Türkiye'de yaşanan son zamanlarda ki patlama ve olaylar sonrası sosyal medya'da  olanlar hep aynı. Yani orada da sıradanlık hakim olmuş durumda. Yaşanan olay sonrası biri veya birileri o olaya uygun siyah bir fotoğraf hazırlar ve o fotoğraf profilden frofile dolaşır. Yine kınama cümlelerimiz de hep aynı... Öte yandan gerekli veya gereksiz Facebook, YouTube ve özellikle de Twitter geçici süreliğine erişime kapanır. Bu arada farkında olmayanlara hatırlatmakta fayda var: dün Ankara'da yaşanan patlama sonrası kısa süreliğine YouTube erisime engellendi. Biraz önce de belirttiğim üzere sosyal medya'da da durum hep sıradanlaştı. Yine her büyük patlama sonrası Twitter ve Facebook'ta birbirimizi yemeye başlıyoruz. Yani patlamayı gerçekleştiren her kimler ise istedikleri gibi davranıyoruz.
PEKİ NE YAPMALIYIZ?
İnanın bu soruya şu an için maalesef bir yanıtım yok! Evet belki neler olup bittiğini dile getiriyorum. Yine nasıl Türkiye'de yaşanan katliamlar sonrası ülkece yaptığımız şeylerin sıradan olduğunu yazıyorum ama tüm bunları sizler gibi ben de yapıyorum. Baştada belirttiğim gibi  dün Ankara'da yaşanan patlama ve diğer tüm yaşanan katliamları sıradan algılamamız bizim suçumuz değil, suç bu insanlık dışı eylemleri gerçekleştiren insan dışı varlıklarda tabi ki. Bu nedenle yapılacak bir şey varsa onu da devlet yapacaktır. Yine yapılacak birşey varsa bliniz ki onu da sosyal medya'da atıp tutmakla olmayacağını anlamaktır.
Unutmayalım ki Facebook'ta "Güvende hissediyor" butonu bizlere hiç bir güven sağlamaz. Aksine daha çok güvende olmadığımız anlama geliyor. Yani bu psikoloji rahatlatma oyunlarını oynamayı bırakalım. Ne olup bittiğine bakalım, anlamya çalışalım. Tabi ne kadar bu  karmaşık hale gelen durumlara aklımız erer o da ayrı konu...

Google+ WhatsApp

0 Yorum:

Yorum Gönder

Yorumunuz kısa bir süre sonra onaylanacaktır. Yapılan yorumun sorumluluğunu Webmgon kabul etmez.

0