İki Yaşındaki Aylan'ın Ölümü Milyonlarca Suriyeli'nin Yaşamasına Sebep Oldu.

Geçenlerde Bodrum da yaşamını yitiren ve dünya medyasında  büyük yankı uyandıran, birçok önemli gazetenin  "İNSANLIK KIYIYA VURDU." manşetiyle duyurduğu Aylan Kurdi 'yi bilmeyeniniz yoktur.
Suriyeli
Aylan bebek
O hiçbir şeyden haberdar değildi.
Ne yaşanan savaştan ne de O'nu

Bu ölüm yolculuğuna çıkaranlardan.
Ve O ne masal dinleyebildi ne de oyun oynayabildi. Aylan'ın masalı sokak görültüsüydü.  Aylan, ailesiyle yeni bir hayat için yolculuğa çıkmıştı ve tüm olanlardan habersiz olduğu gibi bundan da habersizdi. Yeni hayat için çıktığı yolculukta o ve ailesi öldü. Geriye bir tek babası sağ kaldı tabi bu ne kadar iyi tartışılır.  Ve babası Kobani'ye geri döneceğini burada yaşamını sürdüreceğini belirtti.
Bu hikaye çok konuşuldu, ve üzerinden çok siyaset yapıldı.  Hatta İŞİD bile bunu yaptı.
Aylan'ın ölümü elbette kötüydü elbette çoğu kişiyi üzdü. Fakat Aylan'ın ölümü milyonlarca Suriyeli'nin  yaşamasına sebep oldu. Nasıl mı?
AYLAN'IN ÖLÜMÜ DİĞER SURİYELİLER İÇİN YENİ BİR HAYAT FIRSATI YARATTI.
Belkide kimse böyle olmasını istemezdi. Yani Aylan Kurdi'nin ölümüyle Avrupa'nın kapılarını açılmasını istemezdi. Ama öyle oldu başta Almanya olmak üzere birkaç Avrupa ülkesi Suriyeliler kabul etti ve Avrupalılar Aylan'ın hikayesinden etkilenmiş olacak ki savaştan kaçan bu insanlara fazlasıyla ilgi gösteriyor. 
Daha birkaç hafta önce açılmayan kapılar açıldı. Ve hatta geçen ay Almanya fazla mülteci kabul edemez diyen Alman başbakan
Angela Merkel geçen gün yani Aylan Kurdi'nin ölümünden hemen sonra  Almanya'nın 800 bin mülteciyi yıl sonuna kadar alabileceğini açıkladı ve diğer Avrupa ülkelerinin de bunu yapmalılar diye de  seslendi
Bu gelişmeler güzel gelişmeler...
Bu gelişmeler yetersiz...
Bu gelişmeler için geç kalınmıs...
Ve bu gelişmeler Aylan ölmeden önce olmalıydı.
Bu gelişmeler "insanlık ölmeden" gelişmeliydi.

Google+ WhatsApp

0 Yorum:

Yorum Gönder

Yorumunuz kısa bir süre sonra onaylanacaktır. Yapılan yorumun sorumluluğunu Webmgon kabul etmez.

0